تبلیغات
اصله - آلرژی
 
اصله
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مجید بیگلری
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آلرژى چیست؟

آلرژى عبارت است از یك واكنش غیر طبیعى بدن در مقابل ماده‌اى خاص! ماده‌اى كه ضرورتاً و اساساً و به خودى خود مضر نیست، اما در نتیجه حضور و وجود آن پاسخ سیستم ایمنى و واكنش‌هاى بدن به شكلى است كه باعث بروز بیمارى و مشكلات نزد فرد مى‌شود....ماده‌اى كه به این شكل بدن را وادار به واكنش مى‌كند، اصطلاحاً "آلرژن" نامیده مى‌شود.

 

آلرژن چیست؟

تقریباً هرماده‌اى مى‌تواند "آلرژن" محسوب شود اما رایج‌ترین و معمول‌ترین آلرژن‌ها عبارتند از، پوشش بدن برخى حیوانات (پر، پشم)، گروه گیاهان، غبار و گرد و خاك موجود در محیط زندگى و موجودات بسیار ریز همراه آنها، قارچ‌ها، برخى داروها و غذاهایى مانند ماهى، تخم‌مرغ، شیر، ریزدانه‌ها و ..... ، رنگ‌ها، لوازم آرایشى و .....

 

چه كسانى مستعد ابتلا به آلرژى هستند؟

به طوركلى تمام افراد مى‌توانند به ماده یا موادى به نسبت‌هاى مختلف حساسیت نشان دهند اما آمار و بررسى‌ها نشان داده است كه بیشتر مبتلایان سابقه این ناراحتى را در والدین خود هم یافته‌اند.

بنابراین اگر یكى از والدین یا هر دو آنها سابقه آلرژى داشته باشند شانس ابتلاى فرزندان بالاتر خواهد رفت.

 

مكانیسم واكنش آلرژیك چیست؟

بعد از آنكه فرد درمعرض ماده آلرژن قرارگرفت، نوع خاصى از آنتى بادى به نام امینو گلوبولین E و یا IgE در بدن او ترشح مى‌شود. در افراد سالم میزان و سطح IgE بسیار كم است. حال آن كه در خون افرادى كه واكنش نشان داده‌اند این میزان درحد قابل توجهى بالا مى‌رود.

در بدن ما سلول‌هاى خاصى به نام "مست سل‌ها" و "بازوفیل‌ها" وجود دارند كه در واكنش‌هاى آلرژیك دخیل هستند. IgE تولید شده در اثر تحریك پى در پى در مقابل آلرژن‌ها به سطح این سلول‌ها متصل مى‌شود و متعاقب آن دیواره سلولى را سوراخ كرده باعث آزاد شدن مواد مختلفى مى‌شود.

این مواد باعث انقباض عضلات صاف مى‌شود و بسته به مسیر و محل ورود آلرژن و محل واكنش آن، نشانه‌هاى متفاوتى بروز مى‌كند. ازجمله:

ـ ورم ملتهمه چشم: شما به عنوان یك بزرگسال، احتمال دارد واكنش‌هاى فوق را بیشتر در چشمان‌تان نشان دهید و علایم آن بیشتر همراه با ورم غشاء مخاطى بینى است و گله و شكایت اصلى مبتلایان مربوط به خارش چشم آنهاست كه اگر با آسم همراه شود مى‌تواند باعث مسدود شدن راه هوا به شش‌ها شود كه همراه با تنفس سخت و سنگین و صداى خس خس بروز مى‌كند و در مجارى باریك، هوا با فشار حركت مى‌كند.

ـ اگزما: كسانى كه از اگزما رنج مى‌برند پوست‌هاى حساسى پیدا مى‌كنند كه خارش و سوزش دارد. در این گروه از افراد فاكتور حساس بودن والدین نقش مهمى دارد و بیشتر آنها والدینى داشته‌اند كه در بروز واكنش‌هاى آلرژیك "اگزما" را بروز داده‌اند. این علائم را بیشتر در طرفین آرنج، زیر زانو، روى گردن، قوزك پا، مچ دست و پشت دست‌ها مى‌توان دید و در بسیارى از بیماران آسیب پوست به علت خارش شدید آن با عفونت‌هاى باكتریایى همراه مى‌شود.

 

آلرژى‌هاى فصلى:

این نوع آلرژى‌ها بیشتر در اوایل بهار و پاییز خود را نشان مى‌دهند. كسانى كه حساسیت‌هاى بهارى دارند نسبت به گیاهان موجود در محل زندگى خود حساس هستند و گرده موجود در گیاهان باعث آزار آنان مى‌شود.

گرده‌ها چه هستند؟ گرده‌ها سلول‌هاى نر كوچك و تخم‌مرغ شكل در گل‌هاى گیاهان هستند. البته گرده گیاهان با گل‌هایى با رنگ روشن و گل‌هایى چون رز، معمولاً ایجاد آلرژى نمى‌كنند. یكى از راه‌هاى انتقال این گرده‌ها توسط زنبورها، سایر حشرات و وزش باد است.

بسیارى از درختان چمن و علف‌هاى هرز كوتاه گرده‌هاى كوچكى دارند كه سبك و خشك هستند و به خوبى ازجایى به جایى دیگر منتقل مى‌شوند و باعث آلرژى‌هاى فصلى و ورم غشاى مخاطى بینى در اوایل بهار مى‌شوند.

گرده‌هاى درختانى همچون بلوط، سرو، نارون، غان، زبان گنجشك، سپیدار (تبریزى)، چنار و افرا بیش از سایر درختان امكان به وجود آمدن این واكنش‌ها را دارند.

 

راه‌های مقابله با آلرژی

١) هر روز صبح بعد از مسواک زدن یک قرص روغن ماهی بخورید.

٢) برای خانه خود یک هواکش نصب کنید تا هوا را به جریان بیاندازد و هوای ساکن را جا به جا کند.

٣) به جای گوشت قرمز ترجیحاً گوشت مرغ بخورید.

٤) هر روز صبح یک کیوی میل کنید چرا که سرشار از ویتامین C است.

٥) خانه را مرتب گردگیری کنید.

٦) از جارو کشیدن فرش ومبلمان برای گرفتن گرد و خاک روی آنها غافل نشوید.

٧) آب تازه و تصفیه شده بنوشید.

٨) در حمام هواکش روشن کنید تا بخار آب آزارتان ندهد و پس از حمام نیز پنجره یا در آن را باز بگذارید تا هوای تازه جانشین هوای بخارآلود حمام شود.

٩) روزی یک بار پنجره‌های خانه را برای تعویض هوای داخل باز بگذارید.

١٠) پرده حمام را هر ماه در آب گرم بشویید و بگذارید خوب هوا بخورد.

١١) در سرمای هوا، هوای خانه را معتدل نگه دارید و نگذارید خیلی سرد یا خیلی گرم شود.

١٢) در فصل سرد برای حفظ رطوبت خانه از یک دستگاه بخور استفاده کنید.

١٣) هر هفته تمام ملحفه‌های تخت خود را بشویید و مقابل آفتاب خشک کنید.

١٤) اگر از ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌ها استفاده می‌کنید، پس از اتمام شستشو بگذارید دستگاه لباس‌ها را خوب خشک کند.

١٥) فریزر را هر چند ماه تمیز کنید و قفسه‌های آن را بشویید.

١٦) بشقاب زیرگلدان‌ها را هر چند وقت یک بار خوب بشویید.

١٧) اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید نگذارید وارد اتاق خواب شما شوند.

١٨) لامپ‌های خانه را گردگیری کنید و حشرات مرده روی لامپ‌ها را بردارید.

١٩) با کفش وارد خانه نشوید و یک جاکفشی به نگهداری کفش‌ها اختصاص دهید.


نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
چهارشنبه 30 فروردین 1391
مجید بیگلری